Alstom levert grootste DART-treinvernieuwing ooit voor regio Dublin
Alstom heeft een nieuw contract ter waarde van 160 miljoen euro gesloten met de Ierse spoorwegmaatschappij Iarnród Éireann voor de levering van extra treinstellen voor het DART+-programma in de regio Groot-Dublin.
Met deze bestelling komt het totaal aantal door Alstom gebouwde treinstellen op 57 vijf-delige X’trapolis-treinstellen. De nieuwe treinen vervangen de oorspronkelijke DART-vloot uit 1984 en maken deel uit van een bredere investering van bijna 174 miljoen euro in het Ierse spoorvervoer, gefinancierd via de National Transport Authority en het ministerie van Transport.
Eerdere bestellingen
De aanschaf van de nieuwe treinen vond plaats in meerdere fasen. Al in 2021 bestelde Ierland negentien treinstellen, waarvan dertien met batterijaandrijving en zes volledig elektrisch. Eind 2022 werd gebruikgemaakt van een contractuele optie voor nog eens achttien batterij-elektrische treinen. In totaal heeft Ierland 37 treinstellen van dit specifieke type besteld. Inmiddels heeft de eerste trein zich al laten zien in de Alstom-fabriek bij Katowice in Polen, waar de volledige vloot wordt gebouwd.
De eerdere en huidige bestellingen samen brengen de totale investering in nieuwe elektrische en batterij-elektrische treinen voor Ierland op circa 670 miljoen euro. De eerste nieuwe DART-treinen gaan vanaf de eerste helft van 2027 rijden, gevolgd door verdere instroom vanaf 2028. Een groot deel van de vloot wordt ingezet als batterij-elektrische trein, met laadvoorzieningen onder meer in Drogheda. Volgens Alstom-topman Piers Wood zorgen de nieuwe treinen voor meer capaciteit, lagere emissies en aanzienlijke verbeteringen op het gebied van toegankelijkheid en reizigerscomfort, terwijl de overheid het project ziet als sleutelonderdeel van de verdubbeling van de spoorcapaciteit rond Dublin.
DART-treinen
De vijfdelige treinstellen bieden brede doorgangen tussen de rijtuigen en kunnen in gekoppelde samenstelling meer dan 1.100 reizigers vervoeren. Naast elektrische uitvoering is het ontwerp ook geschikt voor batterij-aandrijving en snelheden tussen 120 en 200 kilometer per uur.
Opvallend is dat het treintype inmiddels niet meer onder de naam X’trapolis in de publieke productcatalogus van Alstom wordt gevoerd, maar daar nu terugkomt onder de naam Adessia. Met extra fietsruimte, oplaadpunten, camerabewaking en verbeterde toegankelijkheid moet de nieuwe vloot het DART-netwerk toekomstbestendig maken voor het snel groeiende aantal reizigers.