Helft van de ICNG's geleverd, instroom gaat gestaag door

De levering van de Intercity Nieuwe Generatie (ICNG) treinstellen voor NS heeft een mijlpaal bereikt. Momenteel zijn er 56 treinstellen in dienst. De NS heeft bij treinbouwer Alstom een bestelling lopen voor 110 treinstellen die de Koploper en de getrokken ICR-rijtuigen moeten vervangen.
Tegenover Treinenweb.nl zegt een woordvoerster van NS dat de levering en instroom van de ICNG gestaag door loopt. Alle treinen voor het binnenland en België die uit de serieproductie komen zijn geleverd. Steeds meer treinen die een retrofit (aanpassingen om gelijkwaardig te zijn aan de serieproductie, red.) moeten ondergaan komen nu de fabriek uit, waarbij er door leverancier Alstom aan de treinen wordt gewerkt in de fabrieksfaciliteit in Polen en in een werkplaats in het Zwitserse Villeneuve.
Verbeterde prestaties
Ook meldt de woordvoerster dat de prestaties van ICNG zijn verbeterd sinds de eerste inzet in april 2023. Er zijn door Alstom diverse software-updates uitgevoerd. En Alstom en NS werken samen om de prestaties verder te verbeteren. Zo is er een probleem ontdekt in de ophanging van de binnendeuren wat momenteel aangepakt wordt. Daarnaast is Alstom met haar onderleverancier bezig om de software daarvan aan te passen zodat de deuren langer open blijven staan en minder snel in storing raken. Ook zal Alstom in Brugge binnenkort een aantal treinen in ontvangst kunnen nemen voor het nodige werkzaamheden die onder de garantie vallen.
ICNG levering
De ICNG kent momenteel drie verschillende soorten varianten die ingezet kunnen worden in Nederland en Belgie. Momenteel wordt er getest met een nieuwe variant die ook in Duitsland kan worden ingezet, bedoeld voor een nog nader bekend te maken spoorverbinding naar Duitsland.
De levering van de trein werd enkele jaren geleden geraakt door leveringsproblemen tijdens de coronaperiode, en de crisis in de Oekraïne, waarna later bleek dat de lasnaden van de trein niet aan de eisen voldeden, en deze hersteld moesten worden. Dit resulteerde in een situatie waarbij de treinen te lang aan de kant stonden dat er garanties op onderdelen inmiddels waren vervallen. Zo staan er momenteel nog diverse treinen verspreid op diverse emplacementen in Duitsland en Polen.
De leveringen van de complete en dus afgebouwde stellen vinden enkele keren paar maand plaats waarbij een locomotief van RailAdventure in Bad Bentheim een treinstel komt ophalen. Deze worden meestal via Oldenzaal en Deventer naar een opstelterrein bij Zwolle gesleept waar een test-team van machinisten zoveel mogelijk storingsvrije kilometers met de nieuwe trein gaan maken. Na enkele weken intensief testen worden de treinstellen dan, indien goedgekeurd, opgenomen in de dienstregeling.
Levering tot en met 2027
De verwachting van NS is dat de laatste ICNG in 2027 geleverd zal worden. Dit omvat ook de tien treinstellen voor de toekomstige inzet op de Duitse spoorlijnen. De toelating van deze trein loopt momenteel nog, maar zodra deze door Alstom kan worden overdragen aan NS, kan deze ook in de binnenlandse dienst ingezet worden zolang NS nog geen Duitse bestemming ervoor heeft.
Uitfasering van getrokken rijtuigen en ICM
In oktober zal NS afscheid nemen van de laatste door de TRAXX-getrokken ICR-rijtuigen waarvan er een paar nog in in de binnenlandse dienstregeling worden ingezet. Eerder dit jaar nam NS al afscheid van de getrokken ICR-rijtuigen in de Intercity Brussel, die nu door de ICNG met Belgische toelating (ICNG-B) vervangen zijn. Hiermee eindigt er uiteindelijk een tijdperk van getrokken rijtuigen bij NS, die dan door de ICNG-treinstellen vervangen zijn.
Ook wordt er momenteel door NS afscheid genomen van een deel van de Koploper-treinen (ICM). Inmiddels worden deze treinen niet meer ingezet op de lijnen Den Haag - Enschede en Rotterdam - Utrecht. Volgens NS is de uitstroom van deze treinen uit 1983 versneld om 'te besparen op operationele kosten'. Maar voordat de laatste van het spoor verdwijnt zijn we wel enkele jaren verder, wordt er door het spoorbedrijf benadrukt.