NS start proef met gratis treinpas voor inwoners met laag inkomen
NS wil samen met gemeenten en andere overheden een speciale treinpas ontwikkelen voor mensen met een laag inkomen. Met de pas moeten inwoners makkelijker kunnen reizen en daardoor actiever kunnen deelnemen aan de samenleving. Als eerste stap start de spoorvervoerder een proef in Amersfoort.
Inwoners van Amersfoort met een laag inkomen kunnen zich via de gemeente aanmelden voor de zogenoemde Vooruitpas Amersfoort. Met deze pas kunnen deelnemers gedurende een halfjaar gratis met de trein reizen. De proef begint op 1 juli en loopt automatisch af op 31 december 2026.
Sociale uitsluiting tegengaan
Volgens NS is betaalbaar reizen belangrijk om sociale uitsluiting tegen te gaan. "Reizen is vrijheid. Als je te weinig geld hebt om met de trein te reizen, word je daarin beperkt", zegt Daan Schut, lid van de Raad van Bestuur van NS. Hij wijst erop dat mensen met een beperkt budget vaak moeten afwegen of zij wel op pad kunnen gaan en welke kosten zij daarvoor moeten laten vallen.
Met de proef wil NS inzicht krijgen in het reisgedrag en de behoeften van deelnemers. Die resultaten moeten helpen bij het ontwikkelen van een definitieve reispas voor inwoners met een laag inkomen, in samenwerking met landelijke, regionale en lokale overheden.
De gemeente Amersfoort benadert huishoudens die in aanmerking komen voor de regeling. In totaal zijn er duizend passen beschikbaar. Als meer mensen interesse tonen, wordt er geloot onder de aanmeldingen.
Resultaten
NS verwacht begin volgend jaar de eerste resultaten van de proef te kunnen presenteren. De vervoerder wil de opgedane inzichten gebruiken om mogelijk ook in andere gemeenten soortgelijke passen aan te bieden.
Naast de Vooruitpas voert NS gesprekken met het Rijk en andere vervoerders over maatregelen om het openbaar vervoer voor specifieke doelgroepen goedkoper te maken. Ook kijkt het bedrijf naar manieren om als organisatie verder energie te besparen.