Gemeente Apeldoorn maakt zich warm voor realisatie van twee spooronderdoorgangen

De Laan van Erica in Apeldoorn dat mogelijk in de toekomst een onderdoorgang krijgt. (Foto: Google Maps)
De Laan van Erica in Apeldoorn dat mogelijk in de toekomst een onderdoorgang krijgt. (Foto: Google Maps)

De gemeenteraad van Apeldoorn zet een belangrijke stap richting betere verkeersdoorstroming door twee nieuwe onderdoorgangen onder het spoor voor te bereiden. Vorig jaar reserveerde de gemeente al 40 miljoen euro voor de projecten, maar dat bedrag blijkt nog onvoldoende. Apeldoorn hoopt daarom op extra subsidie van het Rijk.

De onderdoorgangen moeten de spoorwegovergangen op de Laan van Erica en de Laan van Spitsbergen vervangen. Vooruitlopend op de aanleg wordt 1,5 miljoen euro geïnvesteerd in diverse onderzoeken. Voor elk project wordt 750.000 euro gereserveerd om alle wensen, eisen en mogelijkheden in kaart te brengen. Daarbij gaat het onder meer om infrastructurele veranderingen, eerste ontwerpstudies, noodzakelijke bomenkap en andere gevolgen die betrekking hebben op de omgeving.

Onderzoeksfase

Een ruime meerderheid van de gemeenteraad stemde in met het voorstel. De eerste stap zal de onderzoeksfase zijn. Zodra de schetsontwerpen zijn afgerond, wordt ook duidelijker wat de uiteindelijke kosten van de onderdoorgangen zullen zijn. Beide projecten zullen waarschijnlijk niet gelijktijdig kunnen worden uitgevoerd, al heeft de gemeenteraad toch de voorkeur dat ze zo snel mogelijk worden gerealiseerd. De onderdoorgangen zijn van groot belang om het verkeer uit het stadscentrum te halen en de ringweg aantrekkelijker te maken, met een vlottere doorstroming als resultaat.

ProRail staat positief tegenover de plannen, maar kijkt momenteel enkel mee vanaf de zijlijn. Pas wanneer de plannen concreet zijn en de financiering rond, zal de spoorwegbeheerder actief betrokken worden bij het project.