NS zet ICNG in tussen Groningen en Schiphol, rechtstreekse verbinding met Rotterdam volgt
De NS laat de Intercity Nieuwe Generatie (ICNG) vanaf 14 juni niet alleen tussen Schiphol en diverse bestemmingen in de Randstad rijden, maar ook door naar Groningen. Daarmee is de eerste stap gezet om Noord-Nederland vanaf halverwege december aan te laten sluiten op de het spoor van de HSL-verbinding.
De inzet van de ICNG op het traject naar Groningen betekent dat reizigers vanuit het noorden profiteren van de moderne intercitytreinen die speciaal zijn ontworpen voor zowel het reguliere spoor als de HSL. De uitbreiding vormt bovendien een belangrijke stap richting verdere verbeteringen van de verbindingen tussen Noord-Nederland en de Randstad.
Rechtstreeks naar Rotterdam vanaf 2027
De komst van de ICNG naar Groningen is niet het eindpunt van de plannen. NS wil Groningen vanaf de dienstregeling van 2027 weer rechtstreeks verbinden met Rotterdam. Hiervoor wordt de ICNG-verbinding vanuit Schiphol doorgetrokken naar Rotterdam via de hogesnelheidslijn. Momenteel zijn er nog net niet voldoende treinen voor deze dienst, waarmee vanaf 13 december 2026 de route uitgebreid zal worden. naar verwacht zal medio 2027 de laatste ICNG-trein geleverd zijn. Er zijn momenteel 77 treinen geleverd van de 109 bestelde exemplaren.
Hierdoor ontstaat een nieuwe rechtstreekse verbinding die het reguliere spoor combineert met de HSL. Reizigers kunnen dan vanuit Groningen via Zwolle, de Hanzelijn en Schiphol zonder overstap doorreizen naar Rotterdam Centraal.
Tijmen Voet, directeur Dienstregeling bij NS, zei eerder dit jaar bij de presentatie van de dienstregeling voor 2027:
We willen Noord-Nederland al langer verbinden via de hogesnelheidslijn. In 2025 kon dat nog niet, maar straks rijdt de trein vanaf het Groninger Hoofdstation naar Zwolle en via de Hanzelijn naar Schiphol en vervolgens over de hogesnelheidslijn door naar Rotterdam Centraal. Dat doen we met de gloednieuwe intercity ICNG met op de HSL een topsnelheid van 200 km/uur. Zodra de maximumsnelheid op de Hanzelijn ook verhoogd wordt, kunnen we hier de reistijd verder verkorten.
Publiek kan ICNG van dichtbij bekijken
Om de komst van de ICNG naar Groningen te vieren, organiseert NS op zaterdag 13 juni een open dag op station Groningen. Tussen 12.00 en 14.00 uur kunnen reizigers de nieuwe trein van dichtbij bekijken, een dag voordat deze officieel in dienst komt op het traject naar Groningen.
Bezoekers krijgen daarbij ook toegang tot delen van de trein die normaal gesproken niet voor reizigers toegankelijk zijn. Zo kan onder meer een kijkje worden genomen in de cabine van de machinist.
Voor de jongste bezoekers heeft NS een speciale activiteit georganiseerd. Kinderen kunnen deelnemen aan een conducteursexamen, waarbij zij kennismaken met verschillende werkzaamheden van een conducteur. Zo leren zij omroepen, kaartjes controleren en een controle door de trein uitvoeren.